Kibírta nevetés nélkül Horn Gábor: felmérésük szerint a magyarok többsége támogatja Ukrajna EU-tagságát

A helyzet tisztázása végett a kormány véleménynyilvánító szavazást indít, ahol el fog dőlni, mit gondolnak valójában a magyarok.

Szalai Piroska világosan elmondta, mit okozhat Ukrajna uniós csatlakozása.
Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó elsőként hívta fel arra a figyelmet a munkaerő szabad áramlásának uniós alapelvére, amely Ukrajna esetleges csatlakozása után természetesen az ukrán állampolgárokra is vonatkozna – írja a Magyar Nemzet.
Ez azt jelentené, hogy a jelenlegi, munkavállalási engedélyhez kötött foglalkoztatás helyett az ukrán emberek korlátozás nélkül vállalhatnának munkát Magyarországon is, ami komoly kihívást jelentene a magyar munkaerőpiac számára.
Már a háború előtti időszakban is dolgoztak Ukrajnából érkezők Magyarországon. Kárpátaljáról jártak hozzánk ingázók, de távolabbról, főként szervezett formában, vendégmunkásként, jellemzően olyan munkakörökben, amelyekhez nem volt elérhető magyar munkaerő. Ezeket a munkavállalókat a cégek még Ukrajnában célzottan toborozták, már ott szűrték, ellenőrizték, és jellemzően meghatározott időre, két évre érkeztek” – magyarázta Szalai Piroska. Hozzátette, hogy a háború kitörése óta érkezett menekülteknél már ilyen nincs, de közülük legtöbben átmenetileg maradnak csak hazánkban, így ők most még kevésbé terhelik a munkaerőpiacunkat.
„Ha nagy számban jelennek meg képzetlen, vagy éppen valamilyen alapképzettséggel rendelkező, de magyar nyelvismeret nélküli munkavállalók,
az elsősorban az alacsonyabb képzettséget igénylő szektorokra gyakorolhat nyomást.
Emellett várhatóan nőni fog az ellátórendszerek terhelése is, előbb a munkaerőpiaci, majd a szociális rendszerekben” – vélekedett a szakértő.
Ezt is ajánljuk a témában
A helyzet tisztázása végett a kormány véleménynyilvánító szavazást indít, ahol el fog dőlni, mit gondolnak valójában a magyarok.
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/AP/Aurelien Morissard